вторник, 27 октомври 2009 г.

Акционерно дружество

Акционерното дружество е вид търговско дружество и като такова то е правосубектно, персонифицирано, т.е. е юридическо лице.Като всеки вид търговско дружество то представлява сдружаване на две или повече физически или юридически лица за съвместно осъществяване на стопанска дейност, което е признато от закона за юридическо лице и има качеството търговец.
Освен като сдружаване на 2 или повече лица, АД може да бъде учредено и от едно лице- физическо или юридическо.
АД е вид дружество на капитала, което означава, че самото дружество, но не и неговите членове отговарят за задълженията му пред кредиторите.
Специфичното, което отличава АД от другите видове дружества, е разпределението на капитала му на акции.Акцията е ценна книга, която удостоверява,че притежателя й участва с посоченото в нея номинална стойност в капитала. Акциите могат да бъдат поименни и на приносител. Могат да се издават и привилегировани акции. Акцията дава право на един глас в общото събрание на акционерите, право на дивидент и на ликвидационен дял, съразмерни с номиналната стойност на акцията.
Търговският закон предвижда изискване за минималната стойност на капитала в размер на 50 хил. лв.
Поради факта, че АД предполага събиране и натрупване на огромен капитал, някои мощни финансови институции като банките и застрахователните дружества се създават само като АД.

Другото характерно за АД е, че то е корпоративно юридическо лице, т.е. членуващите в него акционери, не се намират в отношения по между си, а в членствени отношения със самото АД.
Последното се ръководи от специално създадени и установени от закона(Търговския закон) органи- общо събрание на акционерите, съвет на директорите или надзорен съвет и управителен съвет(в зависимост от избраната система на управление).
Общото събрание на акционерите включва всички акционери с право на глас, компетентността му е посочена в закона-изменя и допълва устава на дружеството; увеличава и намалява капитала; преобразува и прекратява дружеството и т.н
Членовете на съвета на директорите и на надзорния съвет се избират и освобождават също от общото събрание.
Фирмата на АД е предметна- тя отразява предмета на дейност на АД. В нея се включва означението „акционерно дружество” или съкращението АД.
Като всяко дружество на капитала, възникването на АД преминава през няколко етапа:
Първо, учредяване, което зависи от това дали то се образува от едно или няколко лица.Когато се образува от едно лице,то изготвя учредителния акт, с който се утвърждава устава и се назначава първия надзорен съвет или съвет на директорите.А когато се учредява от 2 или повече лица се провежда учредително събрание, на което присъстват всички лица, които са учредители и които задължително трябва да запишат акции, включени в капитала на дружеството.
На учредителното събрание се взема решение за учредяване на дружеството, приема се устав,записват се акциите от учредителите и т.н.
Вторият етап е вписването на АД в Търговския регистър.За целта е нужно да е приет устава, да е записан целия капитал, да са внесени 25 на 100 от капитала и да са избрани съветът на директорите или надзорният и управителният съвет. На вписване в Търг. Регистър подлежат: фирмата, седалището и адреса на управление на дружеството; предмета на дейност и срока, ако има такъв; размера на капитала, както и частта от него, която трябва да се внесе при учредяване на дружеството, вида и броя на акциите, правата за отделните класове акции, особените условия за тяхното прехвърляне, ако има такива, както и номиналната стойност на отделната акция; органите на дружеството, техния мандат и броя на членовете им и т.н
Освен на учредително събрание АД може да се учреди и чрез подписка.
АД възниква като юридическо лице от момента на неговото вписване.От този момент то може да е носител на права и задължения,собственик на имущество,страна по договори и т.н

Няма коментари: